piątek, 16 stycznia 2015

Z cyklu ZŁE GRY: "Juden Raus!"

Świat gier planszowych ma swoją własną historię. Na przestrzeni lat ukazywały się gry gorsze i lepsze, które dostarczały więcej lub mniej radości. Jak się okazuje, hasła takie jak rasizm, czy propaganda zostały wtłoczone również do planszówek. O tym właśnie będzie traktował cykl "ZŁE GRY" (jeśli zdrowie pozwoli mi kontynuować), w którym przedstawię tytuły mocno kontrowersyjne lub takie które nigdy nie powinny się ukazać.

Trudno uwierzyć, a jednak takie gry to prawdziwa historia

We wrześniu 1935 w Niemczech, Żydzi zostali pozbawieni wszelkich politycznych praw. Następstwem tego była konfiskata majątków w 1937 oraz cofnięcie paszportów w 1938. Tego samego roku członkowie NSDAP wzięli udział w tak zwanej Kryształowej Nocy w czasie której w żydowskich domach, sklepach i synagogach zostały powybijane szyby. Nieco później rozpoczęły się deportacje do obozów koncentracyjnych.
W takich właśnie okolicznościach powstała gra "Juden Raus!", która na półki sklepowe trafiła z dyskontową ceną już miesiąc po Kryształowej Nocy.

Żydzi reprezentowani przez pokraczne, złośliwe pionki

Zadaniem graczy w "Juden Raus!" jest pozbawienie żydowskiej ludności ich mienia oraz wydalenie ich poza miasto. Wymiary planszy to 50 x 60 cm i znajduje się na nich 13 miejsc oznakowanych kółkami które reprezentują żydowskie sklepy. Po dotarciu na takie miejsce, gracz otrzymuje specjalną czapkę "Żyda". Plansza zawiera również fragmenty tekstowe, które pokrótce przypominają warunki zwycięstwa ("Pokaż kunszt w grze w kości i zbierz dużo Żydów!", "Kiedy uda ci się zebrać 6 Żydów, zostaniesz niepodważalnym zwycięzcą!" oraz "Do Palestyny!"). Oprócz planszy, gra zawiera drewniane pionki symbolizujące niemiecką policję z tamtego okresu, oraz kapelusze będące karykaturami Żydów.
Włos się jeży na głowie kiedy czytamy fragmenty zasad:
"Wesoła i bardzo na czasie gra imprezowa dla dorosłych i dzieci"
"W tej niezwykle zabawnej, rodzinnej grze może wziąć udział od 2 do 6 osób"
 Gra zawiera również 2 alternatywne metody zbierania Żydów (wprowadzono zasady opcjonalne).

Co ciekawe, różne źródła podają iż gra sprzedawała się bardzo słabo, a sami Naziści "Juden Raus!" potępili. Według nich problem żydowski nie powinien być banalizowany i sprowadzany do poziomu wesołej gry rodzinnej.

"Juden Raus!" przez wielu została uznana jako najbardziej haniebna gra jaka kiedykolwiek powstała, a wiele osób nadal nie może uwierzyć że gra istnieje naprawdę.

Tekst oparty na: Academia.edu
Zdjęcia: Dangerous Minds

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz