środa, 25 lutego 2015

Descent: Splig Lieutenant Pack - recenzja dodatku

Dodatek do gry Descent: Journeys in the Dark (druga edycja)

Gobliny są moimi najukochańszymi przeciwnikami w grach. Szydercze, zielone złośniki, których łatwo stłuc i zabrać kilka monet. Grając w autorski system RPG, drużyna wpadała zwykle w zgraję zielonoskórych i urządzała im ostrą rzeź. Kiedy podczas sesji nie pojawiały się żadne gobliny, gracze byli nieco rozczarowani.  
"Chłopaki, mam dwie wieści: dobrą i złą. Dobra to taka, że według opowieści pustelnika jaskinia roi się od skarbów. Zła - w jaskini nie ma ani jednego gobaska!". 
"Descent" sprawił, że moi gracze szczerze gobliny znienawidzili. A wszystko to przez goblińskich łuczników, polujących zwykle na drużynowego maga i usadzających go na ziemi.
Dziś prezentuję zestaw pierwszego poplecznika i to nie byle jakiego. Oto sam Splig, brzuchaty Król Goblinów!

Splig, w całej swej majestatycznej okazałości

W plastikowym pudełeczku znajdziemy: figurkę, krótką instrukcję odnośnie nowych zasad wprowadzania popleczników, 2 karty wysłannika, 10 kart wątków, 16 specjalnych żetonów.
Cóż nam daje zakup takiego pudełeczka? Przede wszystkim, dzięki każdemu takiemu zestawowi możemy wymienić swój żeton poplecznika na śliczną figurkę. Ponadto do gry wchodzą nowe zasady.

Słów kilka o nowych zasadach.
Na początku kampanii gracz będący Overlordem, tudzież Mrocznym Władcą, może wybrać jeden zestaw kart wątków dowolnego poplecznika, po czym kładzie w swoim polu gry podstawową kartę z tego zestawu (tą bez kosztu). Pozostałe karty będzie mógł kupować w czasie trwania kampanii płacąc za nie żetonami zagrożeń (to te żetoniki które znajdziemy w zestawie poplecznika). Od tego momentu będzie on nazywany wysłannikiem, lub agentem. Jako Mroczny Władca, żetony będziemy otrzymywać na końcu każdej misji. Dodatkowo jeśli misję wygra Overlord, otrzyma 2 żetony zamiast 1. W czasie fazy wydawania punktów doświadczenia, Overlord może zamienić dowolną liczbę punktów doświadczenia na żetony zagrożeń, przy przeliczniku: 3 żetony zagrożeń za 1 punkt doświadczenia. Ponadto za każdym razem gdy Overlord zagra kartę pogłosek, czy też plotek, również otrzymuje 1 żeton zagrożeń. Kolejnym sposobem zdobywania żetonów jest powalenie herosa na ziemię i zamiast pociągnięcia zwykłej karty, Overlord może zdecydować się na 1 żeton zagrożeń.

 Dwie strony nowych żetonów

Żetonami będziemy opłacać kupno nowych kart z talii wątków oraz uaktywniać nimi zdolności. Karty wątków możemy porównać do standardowych kart Mrocznego Władcy, z tym, że operować nimi będziemy za pomocą żetonów zagrożeń. Dzięki kartom wątków nasz arsenał niegodziwości znacznie się zwiększy, a poplecznik którego wybraliśmy na początku kampanii będzie nawiedzał graczy aż do samego jej końca.
Na rewersie żetonów zagrożeń znajdziemy symbol losu. Będą je zdobywać oraz z nich korzystać pozostali gracze. Za każdym razem gdy Mroczny Władca wyda 1 żeton zagrożeń w celu aktywowania którejś ze swoich kart, jeden z graczy zabiera wydany żeton i obraca na "jasną" stronę.
Dzięki żetonom losu gracze mogą: w czasie swojej tury odzyskać 1 zmęczenie, ponownie rzucić jedną z kości. Oprócz tego, wydając 2 żetony losu bohater może raz w turze wykonać dodatkową akcję. Jest to bardzo przydatne i właściwie użyte może niezwykle pomóc graczom. Poświęcając 2 żetony losu bohaterowie mogę również w czasie fazy zakupów wylosować nową kartę ekwipunku.
Jak widać nowe zasady wprowadzają nieco więcej możliwości dla obydwu stron.

Krótka, obustronna instrukcja

Zestaw Spliga.
Wróćmy do Jego Przebrzydłej Otyłości, Króla Spliga. Wykonanie figurki jest cudowne i niezwykle szczegółowe! Jest to absolutnie jedna z moich ulubionych figurek z "Descenta". Splig dzierży w łapach groźnie wyglądającą, nabijaną kolcami maczugę, a na głowie zauważymy hełm który pewnie zwędził Asteriksowi. Moja figurka nie doczekała się jeszcze potraktowania farbkami, choć aż się o to prosi. Przestawiając grubaska po planszy będziecie mieli wiele radości. Po stokroć lepiej niż zwykły, płaski żeton. Niestety może trochę odstraszać cena, przez co kupno figurki można polecić głównie maniakom "Descenta" i kolekcjonerom.
Poza prześliczną figurką w zestawie znajdziemy 2 karty wysłannika (na 2 etapy kampanii). Różnią się one nieco od zwykłych kart popleczników zdolnościami. Nowe zdolności są zdecydowanie lepsze niż te z podstawki. Zdolność Get Them! pozwala wszystkim potworom z grupy Spliga raz w rundzie wykonać dodatkowy atak. Tymczasem używając Him instead! nie musimy już wykonywać żadnego testu podczas unikania ataku.

Ulepszona wersja Spliga

Splig to bardzo solidny wysłannik posiadający całkiem użyteczne karty. Szału nie ma, ale dzięki uniwersalnym kartom Splig jest użyteczny przy większości kampanii. Przykładowe karty pozwalają np. przenieść obrażenia z jednego potwora na drugiego, uciec potworem o 3 pola od zwarcia z graczem jeśli pierwszy atak nie zdołał naszego stworka zatłuc, wyleczyć dowolnemu potworkowi punkty życia, wykonać atak z ukrycia niewidzialnym ulepszonym goblińskim łucznikiem kiedy bohater wejdzie na dowolne puste pole czy też ulepszyć całą grupę potworów przez dodanie im symbolu szarży i dodatkowej obrony. Jeśli chcecie "bezpieczny" zestaw który będziecie mogli użyć przy niemal każdej okazji, zdecydujcie się na Króla Goblinów. Bardzo fajny, solidny pakiet z rewelacyjną figurką. Gdybym miał się zdecydować na wyłącznie jeden zestaw, byłby to z pewnością ten.

Zestaw Spligowych sztuczek

Kilka dodatkowych zdjęć, czyli Splig pozuje
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza