środa, 11 lutego 2015

Z cyklu ZŁE GRY: "Darkies in the Melon Patch"

Szybka gra oparta na mechaniźmie zaczerpniętym z niezwykle popularnej "Snakes & Ladders". Ot, zwyczajne rzuć kostką i rusz się o tyle oczek do przodu ile kość wskazuje. Różnica polega na tym, że nasz wyścig przedstawia ucieczkę grupy czarnoskórych z arbuzowego pola. Na zbiegów czeka wiele niebezpieczeństw w postaci ścigających ich wściekłych farmerów, a także zdarzenia spowalniające jak konkursy w pluciu pestkami arbuza. Jaki uciekinier nie pokusiłby się aby nieco odsapnąć by móc wziąć udział w takich zawodach?

 Nie wierzcie napisowi na dole pudełka

"Darkies in the Melon Patch" to gra której rok powstania budzi spore wątpliwości. Jej wygląd oraz informacja na okładce sugeruje iż powstała w 1910 roku (stworzona przez niejakich Hudson Brothers). Pojawiło się jednak sporo niejasności czy aby gra rzeczywiście jest tak wiekowa jak wszyscy sądzą. Jeden z użytkowników Board Game Geek w swojej recenzji gry dokonał analizy komponentów i na jej podstawie wywnioskował, że gra musiała powstać nie tak dawno temu. Wszystko wskazuje na to, że gra została stworzona niecałe 10 lat temu jako produkt na żądanie i jest nadal drukowana. Oczywiście klienci jak i twórcy tej gry wolą zostać anonimowi z wiadomych względów.

Sama rozgrywka trwa ok. 10 minut i najpoważniejszy problem jaki zauważono - oprócz tematyki rzecz jasna - to fakt iż osoba która wysforuje się do przodu jest praktycznie nie do powstrzymania i bardzo ciężko ją dogonić. Podobnie rzecz się ma z osobą która została w tyle, gdyż skazana jest na porażkę. Tak jak w "Snakes & Ladders", niektóre z pól pozwalają przeskoczyć trochę pół do przodu, a inne ściągają wstecz. Tego typu gier jest oczywiście na rynku całe zatrzęsienie,  ale żadna z nich nie może "pochwalić się" taką tematyką.

Komponenty zostały tak sfabrykowane, aby wyglądać na starsze

"Darkies in the Melon Patch" można nadal kupić, a gra potrafi osiągnąć dość zawrotne ceny jak na grę planszową tego typu. Autorzy pozostają anonimowi, a ich skok na szybką forsę niskim nakładem sił się udał. Jak widać niektórym nie przeszkadza zarabianie pieniędzy wykorzystując nienawiść rasową.

Tekst bazował na recenzji gry: "Darkies in the Melon Patch"
Zdjęcia: Bytesdaily

1 komentarz: