środa, 11 marca 2015

Timeline: Americana - recenzja gry

Jedno z najświeższych metalowych pudełek do wiecznie rozwijającej się gry Timeline. Na warsztat wzięli popkulturę Stanów Zjednoczonych. Karty które znajdziemy w tym dodatku będą dotyczyć w dużej mierze sportu i muzyki oraz amerykańskich firm. Wielka szkoda, że ok 10% kart z tego dodatku zawiera błędy, a niektóre z nich to duble z innych rozszerzeń. Plusem z kolei jest skoncentrowanie się na wydarzeniach z XX wieku, dzięki czemu zmieszanie Timeline: Americana z resztą dodatków znacznie utrudni wstawianie kart z tego okresu.

Nazwa dodatku mówi wszystko

Nowa puszeczka - nowe karty, czyli powiew świeżości. Ale czy aby na pewno? Po przejrzeniu kart, szybko zauważymy że część z nich pojawiło się w poprzednich rozszerzeniach. Mam tu na myśli karty takie jak: Pluszowy Miś, Gwiezdne Wojny, Pierwsze pojawienie się Supermana, Przemówienie Martina Luthera Kinga, Pierwsze monety dolarowe, Lot transatlantycki Lindberga, "Przeminęło z Wiatrem", Pierwszy Colt (rewolwer). Do tego niektóre karty zawierają błędy. Największym z nich jest wytykana przez wszystkich karta Orzeł staje się symbolem Stanów, datowana na 1570 rok, podczas gdy wszystkie źródła podają rok 1782. Mamy więc do czynienia z ponad 300-letnią pomyłką.

Jak widać są i karty które nie powinny nastręczać sporych trudności

Kilkanaście kart ma niewłaściwe i bardzo nieroztropne opisy które sprawiają iż dochodzi do kolejnych pomyłek w czasie gry. W przypadku kart takich jak Pierwszy album Boba Dylana karta myli się jedynie o rok, ale już inne karty mogą budzić spory o lat kilka, kilkanaście a nawet kilkadziesiąt. Dlaczego wcześniej dokładnie nie sprawdzono właściwych dat, pozostaje tajemnicą. Jeśli nawet niektóre karty budziły najmniejsze wątpliwości, dlaczego nie zdecydowano się wybrać innych wydarzeń z historii? Historia Stanów Zjednoczonych obfituje w multum arcyciekawych zdarzeń i wybór był olbrzymi.

Uwaga! Karty z odwróconymi datami

Kilka kart z Timeline: Americana dotyczy gry w baseball. Amerykanie ją uwielbiają, nic więc dziwnego że takie karty się tam pojawiły. Niestety dla odbiorcy który w Stanach się nie urodził właściwe umiejscowienie na osi czasu karty Babe Ruth przechodzi z Boston Red Sox do New York Yankees, albo 56-uderzeniowa passa Joe DiMaggio, czy też Pete Rose wykluczony z gry w baseball, jest niemożliwe i pozostaje nam jedynie strzelać. Do tego dochodzi koszykówka, UFC, Nascar i amerykański football i mamy ogólną wizję tego dodatku.

Uwaga nr 2! Gdyby ktoś jeszcze chciał pooglądać przykładowe karty

Jeśli chcemy dowiedzieć się czegoś nowego z historii amerykańskiej popkultury, możemy po Timeline: Americana śmiało sięgać. Pod warunkiem, że wcześniej usuniemy problematyczne karty. Naprawdę nie warto zawracać sobie nimi głowy i - chcąc nie chcąc - wbijać do głowy niewłaściwe daty. Dziwne również wydaje się dublowanie karty z innych rozszerzeń, zwłaszcza że w niektórych przypadkach użyto zupełnie innej grafiki dla tego samego wydarzenia, więc nie ma mowy o chęci zaoszczędzenia na grafiku. Czyżby niedopatrzenie?
Timeline: Americana jest całkiem dobrym dodatkiem, pod warunkiem że wyciągniemy z niego wszystkie karty z niewłaściwymi datami (można je znaleźć tutaj, na stronie BGG) oraz nie będzie nam przeszkadzał fakt, iż dość sporą część kart będziemy musieli umieszczać w ciemno. Chyba, że urodziliśmy się w Stanach lub sporo wiemy na temat tego kraju.

Zasady gry możecie znaleźć tutaj.


Wiek: od 8 lat
Ilość graczy: 2-8
Czas rozgrywki: 15 min.


1 komentarz:

  1. Czekalem na ten dodatek, ale chyba sie na razie wstrzymam z zakupem. Dzieki za recenzje.

    OdpowiedzUsuń