sobota, 9 maja 2015

Timeline: General Interest - recenzja gry

Kolejna puszka od Asmodee, dostarczająca 110 nowych kart, które możemy wmieszać pomiędzy te z innych rozszerzeń gry. Dodatek ten jest dość różnorodny i całe szczęście nie koncentruje się na wynalazkach i nie zawiera samych smutnych grafik pojedyńczych przedmiotów. Nasza oś czasu powiększy się nieco na skutek obecności wielu kart, których wydarzenia datowane są na czasy przed narodzeniem Chrystusa. Wynalezienie wina, stworzenie szachów, czy też pojawienie się pszczół - dzięki takim kartom nie będziemy już operować głównie w XIX i XX wieku.

Nowa puszka, nowe daty, więcej zabawy!

Jeśli nie mieliście styczności z serią Timeline, opis rozgrywki znajdziecie w moim innym poście, klikając tutaj.

Weteranów gry z pewnością ucieszą nowe karty, tym bardziej że będziemy mieć do czynienia z wieloma różnymi dziedzinami (stąd też nazwa dodatku). Jeśli przypatrzycie się pudełku, w prawym górnym rogu zauważycie kółeczka, które pokrótce informują nas o typach kart jakie w danym dodatku będziemy mogli znaleźć. Tutaj mamy ich aż 5, a różnorodność kart jest spora: baśnie, utwory muzyczne, udomowienie różnych zwierząt, czy też wynalazki i odkrycia.

Wyjątkowo udane ilustracje

Podobnie jak w przypadku innych dodatków, tak i tutaj zachwycą nas prześliczne grafiki na kartach. Zwróćcie proszę uwagę na powyższe karty, by zauważyc podpowiedzi zawarte na większości z nich. Pierwszą rzeczą jaką kieruję się podczas rozszyfrowywania daty na którejś z kart, jest fryzura (co wywołuje powszechną radość wśród moich współgraczy), oraz strój.

Jedna z rzeczy o których nie wspomniałem przy poprzednich recenzjach, a która jest lekko irytująca, jest brak umieszczenia odwróconej daty na górze kart. Timeline jest grą towarzyską, a w momencie kiedy przy stole zbierze się więcej osób, oś czasu zawsze będzie do góry nogami dla niektórych uczestników rozgrywki, co może niektórych denerwować. To troszkę czepialstwo, gdyż generalnie gracze nie mają z tym problemu, ale przypomniało mi się przy okazji ostatniej partii, kiedy koleżanka złościła się że nie widzi wszystkich dat.

Uwaga: małe spoilery!

Timeline: General Interest otrzymuje duży plus za rozpiętość dat, śliczne grafiki oraz bogactwo dziedzin. Jako, że jest to jeden z pierwszych dodatków, nie zauważono w nim karygodnych błędów jak w rozszerzeniu Americana.
Przypominam, że w Timeline możecie zagrać kupując dowolny dodatek lub dodatki i mieszać ze sobą karty wedle woli.
Świetna i sprawdzona zabawa dla osób w niemal każdym wieku. U nas jest to hit od dawna, a grę polecam zawsze i wszędzie. Prosta, pozwalająca sprawdzić swą wiedzę i dobrze się przy tym bawić.


Wiek: od 8 lat
Ilość graczy: 2-8
Czas rozgrywki: 15 min.


4 komentarze:

 1. Kurcze muszę sobie kiedyś sprawić jakiegoś Timeline'a bo nie miałem okazji jeszcze pograć a gdzie nie zaglądam tam pozytywne recenzje zbiera.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo i świetna gra! Prosta, szybka - hit imprezowy. U mnie wszyscy się w grze zakochali: koleżanki i koledzy w różnym wieku, teściowie, rodzice... wszyscy którzy w grę zagrali.

   Usuń
 2. Parę razy zastanawiałam się nad zakupem któregoś z Timeline'ow. Może trzebaby się w końcu na któryś zdecydować. Tylko który wybrać? :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. General Interest jest dobry na początek, choć jeśli znacie się trochę na muzyce i filmie i kojarzycie Led Zeppelin, Aerosmith, tudzież Davida Bowie, oraz znane filmy, to rękami i nogami polecam Music & Cinema - świetny dodatek!

   Usuń