wtorek, 26 maja 2015

Z cyklu ZŁE GRY: "America's Next Top Pimp"

Witajcie na Wyspie Alfonsów! To tutaj rozegra się zaciekły bój o władzę i zwierzchnictwo nad czterema dzielnicami wyspy. Aby zostać Królem Wszystkich Alfonsów i zwyciężyć, musisz umiejętnie manipulować Policją, Kardynałami oraz strefą Narkotyków. Wszak UberNadAlfonsem może być tylko jeden gracz!
Jak widać twórcy gier potrafią nas jeszcze zaskoczyć niejednym pomysłem.

To nie jest gra o miłości

Grę America's Next Top Pimp popełniło wydawnictwo Inappropriate Gaming (nazwa niezwykle trafna), która w swoim logo ma starą babcię wystawiającą w naszym kierunku środkowy palec. Cóż, pierwszy kontakt z grą mówi nam w zasadzie prawie wszystko czego możemy od gry oczekiwać. Pytanie tylko, czy gra jest aby strawna, czy też może wydawca wypuścił tytuł będąc przekonany że gra sprzeda się dzięki samemu pierwiastkowi niegrzeczności.

"Eleganckie panie w pięknych tutaj toaletach"

Gra będzie się toczyć na przestrzeni kilku rund, zwanych przez twórców "alfonsorundami". W czasie każdej alfonsorundy będzie dochodzić do bitew. Na początku każdej bitwy, gracz posiadający specjalny token walki będzie umieszczał go na jednym z terytoriów. To właśnie tam rozegra się kolejny bój. Wyspa Alfonsów składa się z 4 dzielnic, a te mają po 3 terytoria każde. Widoczne są one na niewielkiej planszy. Każdą alfonsorundę gracze ropoczynają z 10 kartami na ręce (ich liczba spada jeśli gra mniej niż 4 osoby).

Malownicze dzielnice: Chinatown, Trailer Park, Chalupa Village, oraz The Ghetto

W czasie walki, gracze będą umieszczać przed sobą karty z ręki, tworząc wartość bojową na czas nadchodzącego łomotu. Kiedy wszyscy gracze skończą umieszczać karty, walka dobiega końca. Gracz z największą wartością na kartach przejmuje kontrolę nad terytorium na którym toczyła się walka. Najważniejszymi kartami które będą brały udział w walce będą tzw. Eleganckie Panie, które kontrolujemy. Mają one różne wartości bojowe i będziemy je mogli zagrywać na dwojaki sposób: odsłonięte, lub zasłonięte (forma blefu). Kolejnym rodzajem kart są Eleganckie Panie Uzależnione od Mety. Te z kolei mają wartość 1, lecz osoba która pod koniec walki kontroluje najwięcej z nich, wybiera kolejny plac walki.

Plac boju z tutoriala gry

Następny typ kart to SuperAlfonsi, o wartości 10, którzy oprócz swojej ogromnej wartości bojowej, chronią nas przed nieprzyjemnymi działaniami kart manipulacji. To jeszcze nie koniec. W grze mamy również Koksiarzy, których nakładamy na karty Eleganckich Pań. Po kilku niuchach towaru od pana Koksiarza, wartość bojowa Pani zwiększa się do 10. Ponadto Koksiarz potrafi usuwać karty Krak. Z kolei zagrywając kartę Krak na jednego z przeciwników, zmniejszamy wartość bojową wybranej przez nas karty do 1. Oprócz tego mamy jeszcze Policję, Diamenty, Kardynałów i kilka innych kart. Każda z nich urozmaica rozgrywkę i stwarza ciekawe możliwości kombinowania.

Graficznie i jakościowo America's Next Top Pimp wygląda świetnie. Początkowo pomyślałem, że jest to nieco bardziej urozmaicona wersja wojny, jednak mechanizmy blefu i area control, oraz ciekawe zależności występujące między kartami sprawiają że może to być zupełnie przyzwoita gra. Oczywiście jeśli nie będzie nam przeszkadzać występujący w niej rodzaj humoru.
Grę nadal możemy kupić, korzystając choćby z popularnych sklepów internetowych.

Na zakończenie oryginalny komentarz gry, wystawiony przez jednego z klientów:
"Miałem zamiar zasiąść z rodziną do stołu i zagrać w warcaby, ale dzieciaki przekonały mnie aby wyciągnąć America's Next Top Pimp. To była najlepsza decyzja mojego życia. Kiedy moją żona dowiedziała się, że zbałamuciłem umysły naszych dzieci tą niestosowną grą, natychmiast się spakowała, zabrała dzieci i mnie zostawiła. Teraz nie muszę wysłuchiwać marudzenia i mogę chlać cały dzień. Dzięki Inappropriate Gaming!".

Źródło: Inappropriate Gaming

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza