niedziela, 13 września 2015

Card Hunter - recenzja gry

Card Hunter to komputerowa planszówka zawierająca popularny element kolekcjonowania kart. Ujrzała ona światło dzienne we wrześniu 2014 roku, jako darmowa gra przeglądarkowa. To klasyczny przykład przeniesienia papierowego RPG na ekrany monitorów. Obecnie jest ona dostępna również na platformie Steam, skąd możecie ściągnąć niewielkich rozmiarów klienta, by móc cieszyć się przygodami w fantastycznym świecie wykreowanym przez firmę Blue Manchu - developera gry.
Wraz z grą Card Hunter na Kostkarni pojawia się nowy dział: Gry z prądem, gdzie ukazywać się będą wszelakie karcianki i planszówki komputerowe, oraz te na platformy mobilne.

 Bardzo przyjemny i uzależniający tytuł

Card Hunter to poniekąd symulacja fabularnej sesji RPG, w której stworzona przez nas drużyna przeżywa multum przygód w świecie przypominającym ten z systemu Dungeons & Dragons. W rolę Mistrza Gry wiela się rzecz jasna komputer - tutaj przedstawiony jest jako Gary, typowy geek, który dopiero stawia swe pierwsze kroki w "karierze" Game Mastera. Gary nieustannie dostaje setki pouczeń od swojego starszego, zadufanego w sobie brata o imieniu Melvin (oj ten gość potrafi być irytujący). Melvin, jako idealny przykład gracza alpha, co chwilę wtrąca się do naszej sesji, obnażając niewiedzę Gary'ego i racząc nas historiami o swych turniejowych dokonaniach.

Plansza na której toczyć będziemy boje

Na początku jak to w RPG bywa, musimy skompletować drużynę. Wielka szkoda, że mamy do wyboru jedynie 3 profesje: wojownika, kleryka, oraz maga. Rasy są również 3 (człowiek, elf i krasnolud) i możemy je dowolnie łączyć z klasami postaci.
Istnieją 2 tryby gry: pojedyńczy oraz wieloosobowy. W tym pierwszym Gary przedstawi nam ekscytującą kampanię, w której przyjdzie nam wykonywać rozmaite misje. Głównym naszym zadaniem w każdej misji będzie potyczka z wrogimi siłami.
Tryb wieloosobowy pozwala nam na spróbowanie swoich sił z innymi graczami, a także na grę kooperacyjną. Jeśli mamy ochotę, możemy zaprosić jednego z naszych przyjaciół, który również założył konto w grze, aby razem stawić czoła niebezpieczeństwom.

Zbroimy się!

W trakcie trwania kampanii oraz po zwycięskich potyczkach z innymi graczami, zdobywać będziemy nowe przedmioty, a te z kolei mają przynależne im karty którymi będziemy mogli zasilić nasze talie. Włożenie dajmy na to hełmu, natychmiastowo zastąpi kiepskie, podstawowe karty innymi - mocniejszymi. Im dalej będziemy brnąć w kampanię, tym więcej przedmiotów, a tym samym kart będziemy zdobywać.

To zaledwie mały fragment mapy kampanii

Walka przebiega w sposób szybki, a porównać ją można do tej z Descenta. Na początku każej tury na rękę otrzymujemy kilka losowych kart z naszej talii, w tym co najmniej jedną kartę ruchu. 
W zależności od miji istnieją dwa różne warunki zwycięstwa: pokonać przeciwników lub opanować strefy na mapie i utrzymać się na nich określoną liczbę tur, zanim zrobi to oponent.
Liczba kart i itemków jest olbrzymia, co daje nam ogromne możliwości kombinowania. Podobnie rzecz się ma z mapami, które nie tylko ładnie wyglądają, ale i posiadają różne pola specjalne o znaczeniu taktycznym. Walka w Card Hunter to genialna rozrywka, a kombinacje z przedmiotami potrafią wciągnąć na długie godziny.

Tryb wieloosobowy z wbudowanym czatem

Gra ma sporą rzeszę oddanych fanów, regularnie przesiadujących na czacie oraz forum i nieustannie ze sobą dyskutujących. Co prawda Card Hunter jest grą darmową, istnieje również i tutaj specjalna waluta, pozwalająca wykupić niektóre dodatkowe przygody, stroje, lub członkostwo w klubie. Walutą jest... pizza, którą można otrzymać po wsparciu gry za prawdziwe pieniądze (są różne pakiety wsparcia). Dzięki członkostwu w klubie, po każdej ukończonej potyczce będziemy otrzymywać jeden dodatkowy przedmiot z kufra (czyli nasz łup zwany również lootem). W niektórych przygodach, zagwarantowane będziemy mieli również potężne przedmioty.
A zatem, czy jest to gra PtW (Pay to Win), w której płacący mają przewagę nad osobami którzy nie chcą płacić? Jeśli marzysz o toczeniu zwycięskich pojedynków w trybie wieloosobowym, z pewnością pizza i mikrotransakcje pomogą szybko zgromadzić dobry sprzęt. Nie zawsze jednak świetny sprzęt równa się zwycięstwu. Nieumiejętne używanie kart oraz błędy w poruszaniu się po planszy mogą nas srogo kosztować i nawet przedmioty legendarne niewiele nam w takich chwilach pomogą.

Przykładowy przedmiot i karty które dołącza nam do talii

Cała klimatyczna otoczka gry - przedstawionej jako sesji - wypada tutaj wyśmienicie! Teksty Gary'ego i Melvina są rewelacyjne, dzięki czemu dajemy się porwać grze w całości i wchłaniamy wszystkie przygody jakie nas napotkają. Świetnym dodatkiem są tutaj przygody poboczne - często dzieła różnych graczy - gdzie zamiast standardowej drużyny, możemy wcielić się w postacie małych wywern, nierozgarniętego ogra, czy wojowniczych małp. Pamiętajmy, że każde zwycięstwo, gdziekolwiek by nie miało miejsca, to otwarcie kufra z łupami, w którym kryją się nowe przedmioty do kolekcji. Nasza kolekcja jest uniwersalna i możemy jej używać we wszystkich możliwych trybach gry.

Krótki - często zabawny - opis następstw misji

Card Hunter jest bezsprzecznie grą świetną. Wykonana z rozmachem, fantazją i dbałością o szczegóły w postaci choćby niemożliwie czarującego, przecudnego stołu na którym toczy się rozgrywka. Wielościenne kostki, miseczka z drażami, podręczniki gry, karty postaci czy insze notatki - wszystko to wygląda arcybombowo i dodaje klimatu!
Na koniec słowo ostrzeżenia - gra potrafi uzależnić (o czym świadczą tłumy ludzi na czacie)! Chwile w których dzięki naszej taktyce pokonamy przeciwnika z o wiele lepszą talią kart są bezcenne! Card Hunter to najlepszy darmowy tytuł tego typu, który powala nas humorem i spełnia niemal wszystkie wymagania stawiane przez graczy RPG. Niemal, ponieważ towarzystwa znajomych przy jednym stole i chrypliwego głosu Mistrza Gry po kilkunastogodzinnej sesji niczym przebić nie można.


Platforma: PC/Mac
Rodzaj: karcianka kolekcjonerska, planszowa, RPG
Typ: przeglądarkowa/ Steam
Gra darmowa/ Mikropłatności
Link: Card Hunter


Wymagania PC: Windows 7, 2.33 Ghz, 1 GB RAM, internet, 300 MB na dysku
Wymagania Mac: Mac OS X 10.7, Intel Core™ Duo 1.83GHz, 1 GB RAM, internet, 300 MB na dysku

1 komentarz:

  1. Oj faktycznie zacny i uzależniający tytuł :) Im dłużej gram tym bardziej wciąga.

    OdpowiedzUsuń