sobota, 19 września 2015

Talisman: Magia i Miecz - The Deep Realms - recenzja dodatku

Dodatek do gry Talisman: Magia i Miecz (czwarta edycja)

Niewielkich rozmiarów rozszerzenie jest drugim tego rodzaju - zaraz po The Nether Realm - mini-dodatkiem do Talismana. Małe plastikowe pudełko skrywa dwie planszetki, łączące dwa narożne obszary: Miasto, oraz Podziemia. Tym samym każdy kto myśli o zaopatrzeniu się w The Deep Realms, winien wcześniej zakupić wspomniane wyżej dwa duże rozszeszenia, czyli: The City (Miasto) i The Dungeon (Podziemia).

Grafika przedstawia pomniejszego bossa - Władcę Upiorów

Dzięki nowym obszarom będziemy mieli alternatywne drogi przejścia pomiędzy Miastem i Podziemiami. Aby tam się dostać, musimy zwyczajnie dojść do pola graniczącego z nowym terenem. Myli się ten kto myśli, że The Deep Realms to jedynie zwykła ścieżka. Jest to bardzo niebezpieczny teren, zwłaszcza dla nowych, niezaprawionych w bojach poszukiwaczy. Wszak nikt przy zdrowych zmysłach nie łazi po tego typu rozklekotanej konstrukcji. Ilekroć wejdziemy na jedno z 2 pól zwisającego mostu (gdyż tak to przejście wygląda) ciągniemy 2 karty z nowej talii.  W ten sposób aby dostać się na drugą stronę, musimy stracić 2 tury na przeprawę. W każdej też chwili możemy zadecydować o wycofaniu się z mostu i powrócić na planszę narożną z której przyszliśmy.

3 luźne kartoniki z instrukcją nowego terenu

Ciekawym rozwiązaniem jest włączanie do talii Mostu każdej karty która zostanie tam porzucona, a także stałe jej przetasowywanie. Kart Mostu jest zaledwie 20 i gdyby ulegała standardowemu wyczerpaniu, po zapoznaniu się z kartami szybko można by się domyślić jakie zostały do wylosowania.
The Deep Realms to nie tylko przejście, ale i siedziba 2 nowych bossów: obrzydliwej Królowej Szczurów i potężnego Władcy Upiorów. Śmiałkowie mający ochotę zmierzyć się z tymi stworami mroku muszą obrać nieco inną drogę, mianowicie przez katakumby i stare kanały ściekowe. Wejście na te obszary prowadzi z innych miejsc Miasta i Podziemi.

Połączone planszetki - na górze chybotliwy most, na dole domeny bossów

Aby dojść do leża Królowej Szczurów, musimy przeprawić się przez stare kanały ściekowe, gdzie ciągniemy 3 karty ze stosu Tuneli (kolejna nowa, 20-karciana talia w tym dodatku). Karty układamy przed nami w mały stosik i co turę ciągniemy jedną z nich, sprawdzając co napotkaliśmy. W ten sposób rozwiązano ograniczenia jakie niesie ze sobą wielkość planszetek. Analogicznie, dojście do Władcy Upiorów to 3 karty ze stosu Tuneli, lecz od strony Podziemi i zatrzymanie się na 3 tury na polu katakumb. Podobnie jak na moście, możemy w dowolnym momencie skrewić i czmychnąć gdzie pieprz rośnie. 

Przykładowe karty z talii Mostu

Z Królową Szczurów walczymy posługując się Siłą. Nie możemy tutaj użyć żadnych przyjaciół, zaklęć ani przedmiotów które walczyłyby za nas. Siła tej plugawej poczwary wynosi 3, a oprócz tego należy dodać 1 punkt za każdy przedmiot w leżu. Przed rozpoczęciem gry umieszczamy w leżu Królowej 2 losowe przedmioty ze Zbrojowni i Magicznego Imperium (sklepy w Mieście). Kiedy nabijemy szczurzycy guza, możemy w nagrodę zabrać jedną z leżących w jej siedzibie kart.
Władca Upiorów to walka na Moc (bazowe 4 punkty, plus 1 za każdą kartę Skarbów). Reguły są takie same jak u Królowej Szczurów, a zwycięstwo równa się wybraniu jednej z kart Skarbów (na początku gry kładziemy tam 3 losowe).

 Naszpikowana pułapkami talia Tuneli

Zarówno talia Mostu jak i talia Tuneli to głównie walka i nieprzyjemne niespodzianki. Znajdziemy tu jednak również bardzo przydatne karty, jak choćby - jeden z moich ulubionych - Stygijski Talizman, uniemożliwiający naszym przeciwnikom leczenie kiedy jesteśmy na terenie Korony Władzy, lub kapitalną magiczną księgę pozwalającą nam na unikanie straty tury (nareszcie!) kosztem punktu Losu, a do tego dającą nam podwójne rzucenie zaklęcia Rozkaz z Korony Władzy. Połączenie ze Stygijskim Talizmanem rewelacyjne!

Rozszerzenie prezentuje się świetnie, a "w praniu" sprawdza wyśmienicie. Dodatkowy smaczek zapewnia fakt, iż nigdy nie wiadomo jakie przedmioty zostaną wylosowane do leża Królowej Szczurów i skarbca Władcy Upiorów. The Deep Realms to szansa na spróbowanie swych sił z pomniejszymi bossami (nie wolno ich jednak lekceważyć i lecieć ku nim na łeb na szyję), kilka potężnych itemków i kolejne opcje wędrówki dla graczy.
W połączeniu z pozostałymi narożnymi planszami prezentuje się po prostu epicko!

Kostkarniany unboxing i prezentacje wszystkich elementów znajdziecie tutaj.


2 komentarze:

  1. Dzieki za recenzje :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Hello, I am writing today to ask for a service if possible. I own the series of Talisman boxes that came out in French. Unfortunately, this extension is not available, and will not be available in French. And she also now cannot be found in English. Would it be possible for you to scan me this extension? The two cardboards, the cards with their backs as well as the rules. That would be very nice. Thank you!
    thierrylefranc@free.fr

    OdpowiedzUsuń