niedziela, 26 czerwca 2016

Ticket to Ride (aplikacja) - recenzja gry

Tej gry nie trzeba przedstawiać nikomu. Bestseller który doczekał się sporej ilości dodatków, przenoszących nas w przeróżne regiony świata, a także pozwalających cofnąć się nieco w czasie. Cel jest jeden - rozbudowa linii kolejowych i łączenie ze sobą różnych punktów na mapie. 
Hitowa strategia od Days Of Wonder doczekała się wersji cyfrowej i daje możliwość gry wieloosobowej typu cross-platform, czyli na różnych platformach.

Proszę wsiadać, drzwi zamykać!

Gra wymaga od nas nieco planowania, oraz - nie ukrywajmy - odrobiny szczęścia. Zasady pozostają identyczne jak w przypadku tradycyjnej planszówki i zmieniają się w zależności od rozszerzenia jakim aktualnie się posługujemy.

Rozstawianie wagonów na ekranach naszych komputerów i smartfonów jest rzecz jasna o wiele szybsze, a i podliczanie punktów wykonywane jest ekspresowo. Dzięki temu, czas trwania rozgrywki znacznie się skraca. Odpada również czas na przygotowanie planszy do gry oraz chowanie wszystkich elementów do pudełka (choć znam osoby które bardzo lubią to robić - jednak nie ma to jak wziąć do ręki kawałeczek drewna, czy plastiku).

Rozszerzenia planszówkowe można dokupić także dla aplikacji

Jako, że aplikacja została wypuszczona już jakiś czas temu, doczekała się też kilku uaktualnień. Jedno z ostatnich zostało jednak przyjęte z niezadowoleniem sporej części fanów gry. Zmieniony został interfejs, a trudności z grą - mające swe odzwierciedlenie w niestabilności i częstych crashach - zdołały zniechęcić do kultowego już tytułu wiele osób. 
Na chwilę obecną gra prezentuje się pod tym względem doprawdy nieźle a crashe zdarzają się sporadycznie (testowane na Steamie). Wyjątkiem jest tutaj opcja cross-platform, kiedy gramy w trybie online, zwłaszcza z przeciwnikami posługującymi się systemem Android. Ticket to Ride nadal ma wówczas problemy z wyrzucaniem z gry.

Zmieniona grafika nie wszystkim przypadła do gustu

Zdołałem również zauważyć, iż aplikacja ma wyraźne trudności po zainstalowaniu dodatków, kiedy to odnotowałem kilka crashów, które nie zdarzyły się ani razu w podstawowej wersji gry (kilkanaście godzin bez ani jednego problemu).

Wspominany wcześniej interfejs jest nieco problematyczny z powodu dość chaotycznego rozgardiaszu panującego przed naszymi oczami. Widoczne jest to już po uruchomieniu aplikacji, gdy musimy nieco wytężyć wzrok w celu odnalezienia wszystkich dostępnych menu, zlewających się nieco z tłem (podobne wrażenie można odczuć przy innej aplikacji od Days of Wonder, a mianowicie grze Splendor). Nowy gracz może się tutaj poczuć nieco zagubiony. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku oznaczeń na niektórych mapach, np. w Indiach. Cóż, do tego po prostu trzeba przywyknąć.

Ostrzeżenie dla osób posługujących się touchpadem lub ekranem dotykowym! Nie stukajcie kilkukrotnie w ekran w celu potwierdzenia swojej komendy, jeśli gra przez chwilkę nie reaguje. Może to doprowadzić do powtórzenia tej samej akcji przez 2-3 tury, co w kluczowych momentach gry, gdy ważą się losy zwycięstwa, może doprowadzić do furii!

Bonus Mandala jest zdecydowanie jednym z moich ulubionych urozmaiceń

Dość narzekania, pora skupić się na pozytywach. A tych jest tutaj naprawdę sporo!
Tym którzy znudzą się podstawką (rozgrywaną na mapie Stanów Zjednoczonych), pozostaje spora liczba dodatków, w których wprowadzone są nowe zasady oraz rodzaje biletów.
Uruchomienie każdego nowego rozszerzenia to krótka, acz treściwa prezentacja zmian w stosunku do wersji podstawowej.

Aktualna lista rozszerzeń dla aplikacji Ticket to Ride przedstawia się następująco:

• Nordic countries
• Europe
• Legendary Asia
• Switzerland (świetny dodatek)
• USA 1910
• India (moje ulubione rozszerzenie)


AI pozostawia nieco do życzenia

Jeśli macie ochotę rozstawiać nieco krótsze trasy i powalczyć o zdobycie bonusa Mandala (tworząc zapętlające się linie kolejowe), zaopatrzcie się w - obecnie mój ulubiony - dodatek India. Wyprawa do krajów nordyckich i nieco odmienione zasady rozstawiania wagonów? Nie ma sprawy. Nordic countries już na nas czeka. A może Swiztzerland, ze specjalnymi biletami łączącymi miasta z krajami, lub prowadzące z jednego państwa do drugiego (wszak Szwajcaria do największych nie należy)? Do wyboru, do koloru. W zależności od naszych upodobań i preferencji.

Odblokowujemy kolejny achievement

W Ticket to Ride możemy grać w kilku trybach rozgrywki:
Solo - czyli rozgrywka przeciwko AI 
Online - partie z ludźmi z całego świata za pośrednictwem internetu
Local - możliwość połączenia się w trybie lokalnym, na różnych platformach
Pass&Play - gra turowa na jednym urządzeniu

Wielka szkoda, iż skuteczność AI pozostawia sporo do życzenia, a partie przeciwko komputerowi są stosunkowo łatwe. Główną strategią AI jest tutaj dobór losowych kart przez pierwsze rundy rozgrywki, a następnie rozstawianie wagonów na najdłuższych możliwych liniach, czyli tych najwyżej punktowanych. Możemy być niemal 100% pewni zachowania komputera, co pozwoli nam skutecznie blokować jego poczynania, a co za tym idzie - zdobywać spore ilości punktów i odblokowywać kolejne achievementy.

Tryb Online, czyli zwiększenie trudności i większe emocje

Osobom lubiącym wyzwania przygotowano listę 60 achievementów, w których znajdziemy takie perełki jak np. Rozegraj 20.000 partii (!), ale i również te bardziej realne i mniej czasochłonne.
Oprócz tego stoi przed nami otworem tryb online, w którym niemal zawsze znaleźć możemy chętnych do gry przeciwników (w tym również całkiem sporą grupę Polaków). Pierwej jednak musimy zarejestrować nasz e-mail (zajmuje to raptem kilka sekund). Mając wgląd w statystyki naszych oponentów, możemy sprawdzić czy przypadkiem mamy przed sobą nowicjusza, czy może doświadczonego gracza ze sporą liczbą punktów.

Aplikacja Ticket to Ride, po rozwiązaniu kilku problemów, np. z brakiem możliwości przyspieszania rezultatu końcowego (było to dość irytujące) i poprawieniu stabilności gry, wypada świetnie! Duża liczba rozszerzeń, szybkie partie, kilka trybów rozgrywki, wpadająca w ucho muzyka w tle. Adaptacja tej hitowej gry na ekrany naszych komputerów i urządzeń mobilnych jest wyborna! Wierzę iż problemy z chwilowym brakiem stabilności zostaną rozwiązane w całości i będziemy mogli cieszyć się rozgrywką bez żadnych zakłóceń.
Cyfrowa wersja Ticket to Ride - cóż za rewelacyjny sposób na partię ukochanej gry, w momencie gdy pod ręką nie mamy żadnych przeciwników do planszy.
Wymagania PC: Windows Vista/XP/7 lub późniejszy, 1.6 Ghz, 1 GB RAM (XP), 2 GB RAM (Vista/7) 140MB miejsca na dysku  
Wymagania Mac: OS X 10.7 lub późniejszy, 1.6 Ghz, 2 GB RAM, 250MB miejsca na dysku
Wymagania Linux/Steam OS: 2 GB RAM, 250MB miejsca na dysku, karta dźwiękowa kompatybilna z Windows  
Wymagania smartfon: minimum Android 4.0.3, minimum iOS 5.1.1, kompatybilność z iPad, iPhone, iPod

2 komentarze: