wtorek, 25 października 2016

10 gier opartych na kultowych serialach

Na początku lat 90-tych na ekranach naszych telewizorów zagościła spora ilość zagranicznych seriali. W zasadzie niemal każdy z nich okazywał się hitem, jako że konkurencji nie było zbyt dużej. Kto z nas nie oglądał wówczas Słonecznego Patrolu, Żaru Tropików, czy też Doktor Quinn? Dominowały produkcje amerykańskie, choć coraz większą popularnością zaczęły cieszyć się argentyńskie i brazylijskie tasiemce, namiętnie śledzone przez nasze panie. Wraz ze wzrostem popularności poszczególnych seriali, na zachodnim rynku zaczęły pojawiać się gry planszowe na nich bazujące. 
W Polsce niestety mogliśmy jedynie o nich pomarzyć.
Przed Wami 10 gier opartych na niezwykle popularnych serialach z dawnych lat.

Szczęśliwcy mający "wujka z Ameryki" mogli pochwalić się grami z Zachodu
Little House on the Prairie (1978)

Czyli nasz Domek na Prerii
Ukochany przez wielu, rodzinny serial, szybko doczekał się gry planszowej.
Staw czoła niebezpieczeństwu (atak wilków, pożar na prerii oraz Indianie) i doprowadź wszystkich członków swojej rodziny do schronienia.Full House (1992)

Gra planszowa oparta na serialu Pełna Chata nie należy niestety do zbyt udanych.
Ot, przemieszczamy się po mapie sąsiedztwa starając jak najszybciej uzbierać zestaw kart przedstawiający 6 różnych członków rodziny. Przeogromna losowość.Allo Allo (1989)

Zwariowany brytyjski serial przedstawiający perypetie właściciela kawiarni podczas II wojny światowej. René Artois jest również mimowolnym bohaterem Résistance - francuskiego ruchu oporu.
Gra wyprodukowana na zamówienie BBC i nie lada gratka dla wielbicieli serialu. Tym bardziej, że gra jest całkiem ciekawa i opatrzona bardzo przyzwoitymi grafikami.
Gracze mogą obrać jedną ze stron - ruchu oporu, bądź hitlerowców. Zadaniem ruchu oporu jest znalezienie angielskich lotników i bezpieczne przetransportowanie ich poza granicę. Niemcy z kolei muszą ich złapać.Baywatch: The Game (1997)

Typowa gra quizowa połączona z elementami aktywności fizycznej.
Odpowiadaj na pytania i wykaż się znajomością serialu, rób przysiady, pompki, przesuwaj pion ze swoim bohaterem po planszy przedstawiającej plażę i zbieraj dyski odpowiadające wizerunkowi bohatera którym grasz.Married With Children (1990)

Tego serialu raczej nie trzeba nikomu przedstawiać - Świat według Bundych!
Jedni go kochają, inni nienawidzą.The A-Team (1984)

Jeśli pamiętacie odcinki Drużyny A, zapewne wiecie, że w każdym z nich nieustraszeni najemnicy mieli jakichś bandziorów do pokonania. Było sporo humoru, strzelania, trochę wybuchów i panów elegancko wyskakujących w powietrze.
W planszówce jest podobnie. Tajemnicza formuła na napój gazowany została skradziona przez szalonego naukowca, który zabarykadował się w swojej fortecy umieszczonej na wyspie. Zadaniem graczy jest oczywiście odzyskanie formuły. Poruszamy się po planszy w kształcie ślimaka, coraz badziej zbliżając do jej centrum - naszego celu i napotykając na oprychów, oraz zastawione pułapki wstrzymujące nasz progres.Knight Rider (1982)

Specjalnie customizowana kość i ciekawie wyglądająca plansza główna przypominająca popularny ongiś dywan-miasto, rozkładany w pokojach dziecięcych.
Zdobywaj pieniądze wykonując zadania rozmieszczone na planszy i nie daj sobie ukraść KITTa na którego polują wszyscy gracze!
W tym samym roku wypuszczono grę pod identycznym tytułem, ozdobioną wizerunkiem Davida Hasselhoffa na froncie pudełka i opierającą się na zupełnie innej mechanice.X-Files (1996)

Kolekcjonerska gra karciana, na którą miałem chrapkę jeszcze w czasie moich licealnych czasów.
Klasyczna 2-osobówka, w której naszym zadaniem jest odgadnięcie karty naszego przeciwnika.
Grafiki na kartach pochodzą z serialu i podtrzymują jego klimat.
Dla kolekcjonerów gadżetów związanych z serialem Z Archiwum X jest to mus!Miami Vice: The Game (1984)

Pierwszą rzeczą na którą warto zwrócić uwagę jest olbrzymia i świetnie wykonana plansza główna.
Gracze dzielą się na "policjantów i złodziei", jak to zwykło bywać na naszych podwórkach. Drużyna policjantów ma za zadanie zatrzymać samochody bandytów lub/oraz dotrzeć na wyznaczone miejsce na mapie przed nimi. Bandyci mają podobny cel - dotrzeć do punktu na mapie przed funkcjonariuszami, lub ich wyeliminować.
Nic szczególnego, ale na tamte czasy w zupełności wystarczało :)Xena Warrior Princess: The Board Game (1998)
(zdjęcie: papskubber.dk)

Będąc w wieku nastoletnim na tapecie miałem kilka seriali o tematyce fantasy.
Hercules i Xena były oczywiście jednymi z nich. Jak przystało na świeżo upieczonego Mistrza Gry, należało sięgać do wszelkich źródeł inspiracji. Czytanie czasopisma Magia i Miecz to była jedna para kaloszy, druga to czerpanie dodatkowych inspiracji z książek i seriali.
Gracze wcielają się w postacie znane z serialu i starają dotrzeć do Góry Olimp - centralnego punktu na mapie złożonej z heksów. Mechanika bardzo zbliżona do Talismana. Eksploracja heksów, walka z potworami i przygody, czyli raj dla miłośników Xeny :)
Planszówkę Xena można również połączyć z Herculesem jako, że obydwie należą do tego samego systemu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz