wtorek, 11 października 2016

10 retro gier z klimatycznymi okładkami!

Coś mi się ostatnio zebrało na wspomnienia. 
Lata 80-te. Mój pierwszy kontakt z grami planszowymi. Czasy, kiedy grafiki na pudełkach wyglądały wprost obłędnie. Pobudzały wyobraźnię niczym książki, przenosząc nas do magicznych krain, klaustrofobicznych tuneli opanowanych przez Obcych, czy postapokaliptycznych pustkowi, gdzie roiło się od mutantów.
Zapraszam do krótkiej wyprawy w czasie.

Czasy, kiedy klimat był podstawą dobrej zabawy

Attack of the Mutants! (1981)
(zdjęcie: BoardGameGeek)

Retro gra w klimacie horror. Wybuch w elektrowni nie może wróżyć niczego dobrego. Walka z mutantami i wyścig z czasem o przejęcie kontroli nad pokojem technicznym!Dungeon! (1975) oraz The Classic Dungeon (1992)

Zbieramy grupę śmiałków i wkraczamy do podziemi, łupiąc potwory oraz zbierając skarby. The Classic Dungeon zrecenzowałem TUTAJ.Key to the Kingdom (1990)

Po raz kolejny wbijamy się do podziemi. Tym razem w celu odnalezienia tytułowego klucza. Przy okazji rabujemy co się da, rozbrajamy pułapki i tłuczemy stwory, po czym czmychamy w kierunku wyjścia. Ot, dzień jak codzień dla poszukiwaczy przygód :)Merchant of Venus (1988)

Gracze wcielają się w postacie kosmicznych kupców penetrujących najdalsze zakątki wszechświata. Cel jest jeden - odnalezienie obcych ras, z którymi mogliby handlować aby pomnożyć swoje bogactwo. Swego czasu cieszyła się ogromną popularnością, dowodem czego wysoka nota na BGG i zasłużone 536 miejsce w rankingu. Gra oferuje również możliwość gry dla jednego gracza.Classic Dungeons & Dragons (1991)

Dungeons & Dragons nikomu raczej przedstawiać nie trzeba. Tutaj zaprezentowana została w formie planszówki do której wyszło nawet kilka rozszerzeń i doczekała się czterech edycji. Nieśmiertelny klasyk!Legend of Heroes (1987)

Kolejna gra, która trafiła do mojej prywatnej kolekcji (recenzja: TUTAJ). Typowa gra przygodowa w klimacie fantasy, w której zadaniem graczy jest zdobycie jak największej ilości skarbów.Crossbows and Catapults (1983)
(zdjęcie: Brooklyn Wargaming)

Przebij się przez mury przeciwnika i zniszcz jego fort. W zestawie znajdziemy plastikowe klocki do budowy wzmocnień. Tytuł ten oferuje wiele różnych wariantów. Gra ma po dziś dzień wielu fanatyków. Na BGG plasuje się obecnie na 2.418 miejscu, a w kategorii gier dla dzieci na 77.Dragon Strike (1993)

Asymetryczna przygodówka eksploracyjna. Mamy tutaj nieomylnego Mistrza Gry zwanego Mistrzem Smoków, którego zadaniem jest kontrolowanie sług Zła. Pozostali gracze wzuwają kamasze poszukiwaczy przygód. Karty postaci wyglądają autentycznie bosko!Advanced Space Crusade (1990)

Reimplementacja gry Space Crusade. Kosmiczna przygodówka z miniaturkami, którą rozgrywamy w trybie kampanii (opcja pojedyńczych potyczek jest również możliwa). Blasterowe starcia między Kosmicznymi Marines, a Tyranidami (to ci źli) chcącymi udaremnić eksplorację biostatku!Wizard's Quest (1979)

Gra bitewna w klimacie heroic fantasy przedstawia konflikt ludzi i orków, walczących ze sobą na wyspie Marnon. Celem jest odnalezienie 3 magicznych przedmiotów ukrytych przez naszego przeciwnika. Wizard's Quest zbierał swego czasu bardzo pochlebne recenzje.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz