niedziela, 19 marca 2017

Z cyklu ZŁE GRY: Four Little Nigger Boys

Chad Valley to angielski producent zabawek, którego początki sięgają XIX wieku. Początkowo świadczyli wyłącznie usługi drukarskie, jednak przed rozpoczęciem I Wojny Światowej postanowili zająć się również produkcją zabawek. Jedną z największych pomyłek jakie wypuścili na rynek jest gra zręcznościowa, w której uzbrojeni w pistolet na gumkę gracze, mają za zadanie strącać kartonowe figurki czarnoskórych chłopców. Jak doszło do powstania tego rodzaju gry? Co na to prawo i polityczna poprawność? Zapraszam do krótkiego, historycznego wykładu.

Zdjęcie: Eamon Bloomfield w serwisie BGG

Powróćmy na moment do historii firmy. W roku 1938 Chad Valley otrzymała prestiżowe wyróżnienie i tytuł 'Toymakers to H.M. The Queen', który pozwalał jej dostarczać swoje wyroby na dwór królewski. Na czas II Wojny Światowej produkcja została przerwana, a pracownicy zajęci byli wytwarzaniem produktów mających wspomóc Wielką Brytanię w tym trudnym okresie, np. szpitalnych łóżek. Po wojnie wznowiono produkcję zabawek, a przedsiębiorstwo rozpoczęło eksperymenty z cynowymi drobiazgami, takimi jak samochodziki. Szybko okazało się to być niezwykle trafnym posunięciem i przyniosło firmie olbrzymie profity. 

Zdjęcie: Ron Pfeiffer w serwisie BGG

No właśnie. Tutaj dochodzimy do roku 1950, czyli nieszczęsnej daty wydania Four Little Nigger Boys. Rozgrywka opiera się na zdobywaniu punktów, poprzez strzelanie dołączonym do zestawu zabawkowym pistoletem do małych, kartonowych figurek. Liczbę punktów dających zwycięstwo gracze ustalają przed rozpoczęciem rozgrywki. Nie byłoby w tym absolutnie nic kontrowersyjnego, gdyby nie sam tytuł, oraz fakt do kogo tak właściwie strzelamy. Zapytacie, jak takie bulwersujące paskudztwo dostało się do sprzedaży?

Jak wszyscy wiemy, morskie imperium Wielkiej Brytanii przez lata zdołało podbić sporo terytoriów na całym świecie. Do dnia dzisiejszego lista kolonii, protektoratów i innych terytoriów zależnych od korony brytyjskiej jest całkiem imponująca. W ten oto sposób do UK przybywały osoby o nieco innym odcieniu skóry aniżeli rodowici Brytyjczycy, naturalnie w większości w charakterze służby. Dyskryminacja i segregacja rasowa były na porządku dziennym aż do roku 1960, kiedy to pojawiły się pierwsze prawa zakazujące tych praktyk. Niestety do tego czasu wielką popularnością cieszyły się zmasowane ataki na mniejszości rasowe, gdzie za przykład mogą posłużyć zamieszki w takich miastach jak: Glasgow, Londyn (East End), Liverpool, Barry, Newport czy Cardiff. Akt Stosunków Rasowych z 1965 roku całkowicie zakazywał dyskryminacji na tle rasowym. Do tego jednak czasu Four Little Nigger Boys - wyprodukowane przez naczelnego producenta zabawek na dwór królewski, zdołało ujrzeć światło dzienne.

Chad Valley było jednym z największych i najbardziej znanych producentów zabawek Wielkiej Brytanii w XX wieku. Od 2016 roku firma została przejęta przez giganta - Sainsbury, przedtem jednak przechodziła z rąk do rąk innych wielkich graczy, takich jak Woolworths i Argos. O samej grze dość szybko zapomniano i jest odkopywana wyłącznie we wszelkiego rodzaju rankingach najbardziej kontrowersyjnych i rasistowskich gier.


Źródła: BGG, Wikipedia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz