niedziela, 27 maja 2018

Patchwork (aplikacja) - recenzja gry

Planszowa wersja Patchworka, czyli znanej i lubianej gry w "wyszywanie kołderki" jest uznawana za jedną z najlepszych gier 2-osobowych jakie powstały. Kwestią czasu było powstanie cyfrowej wersji tego jakże popularnego tytułu zaprojektowanego przez samego Uwe Rosenberga - designera znanego z takich hitów jak Agricola, Pola Arle, czy Kawerna.

Hit dla 2 osób w wersji cyfrowej

Dopatrywanie się w Patchworku jakiegokolwiek klimatu, czy choć namiastki fabuły to niczym łapanie wiatru w dłonie. Ot, gracze mają za zadanie zapełnić na swojej planszetce możliwie jak najwięcej pól skrawkami materiału, które są rozsiane wokół planszy, a tym samym uszyć piękną kołderkę. Kawałki mają rozmaite kształty, toteż zabawa przypomina nieco układanie puzzli które same musimy dokupywać. Walutą zaś są guziki, które sukcesywnie będziemy zarabiać w miarę gdy nasz pionek będzie przekraczał specjalne pola na osobnej planszy wskazującej progres gry.

Karta gracza dla fanów rozmaitych statystyk

W grze liczy się planowanie, jako że rodzaj zakupionego fragmentu ma na sobie 3 bardzo ważne wiadomości: koszt, liczbę pól o jaką nasz pionek poruszy się na planszy po zakupie tegoż puzzla, oraz liczbę guzików jakie otrzymamy po przekroczeniu pól bonusowych, a które zostaną doliczone do naszego portfela. Zasada następowania po sobie tur jest zaś taka, iż dopóki nasz pionek nie przegoni na planszy pionka przeciwnika o minimum 1 pole, nasza tura trwa nadal. W ten sposób możemy mieć nawet kilka następujących po sobie ruchów, o ile rozsądnie rozplanujemy zakupy fragmentów kołderki i będziemy mieć odrobinę szczęścia, jako że jednorazowo dostępne mamy jedynie 3 losowe fragmenty do zakupu. Zwycięzcą zostaje osoba która zdobędzie jak największą liczbę punktów zliczaną w guzikach, z tym, że grę zakończyć można na bilansie ujemnym, jako że puste pola na naszej kołderce, czyli niezaszyte fragmentami, dają wartości ujemne.

Aplikacja oferuje 3 różne tryby rozgrywki

Przejdźmy do samej aplikacji, która już na samym wstępie prezentuje się doprawdy okazale i uderza dopracowaniem oraz nagromadzeniem rozmaitych opcji i statystyk. Dla nowicjuszy przygotowany został specjalny tutorial objaśniający wszelakie zasady i sposób naszywania fragmentów kołderki. Trzy tryby rozgrywki, czyli dla każdego coś miłego, począwszy od przeciwników AI, czyli komputera o różnych stopniach trudności, przez grę lokalną, skończywszy na rozgrywce rankingowej. Problemu ze znalezieniem przeciwnika nie ma i - co ciekawe - możemy prowadzić kilka partii jednocześnie, a w międzyczasie np. oglądać serial, robić zakupy online czy ścierać kurze. W momencie gdy najdejdzie nasza tura, zostaniemy o tym powiadomieni specjalną wiadomością dostarczaną do naszej skrzynki na Steam (niestety nie wiem jak to wygląda na mobilkach).

Przeciwnicy w grze rankingowej z reguły nie afk-ują i kończą rozpoczęte partię

Cyfrowa wersja Patchwork jest dostępna w 8 językach - polskiego niestety brak - i pozwala nabić 10 achievementów o różnych stopniach trudności. Zdobycie dwóch ostatnich wiąże się z rozegraniem 1000 partii (!) oraz zgromadzeniem 1000 ELO (system obliczający umiejętność gracza i dopasowujący do przeciwnika na tym samym lub zbliżonym poziomie). Opcje pozwalają nam nie tylko na włączanie FX i trybu HD, ale pozwalają ustawić prędkość rozgrywki - niesamowicie przydatne! Całość rozgrywki umilają nam arcymiłe dla ucha melodie, w których królują dzwonki. Tak przyjemnej ścieżki dźwiękowej dawno nie miałem okazji doświadczyć. Wracając do gry w trybie rankingowym okres oczekiwania na nowego przeciwnika to raptem sekundy - potencjalnych oponentów nie powinno nam zabraknąć. Gra miała swoją premierę na Steam pod koniec 2016 roku i gdy powróciłem do niej po blisko półtorej roku nadal jest sporo chętnych do wspólnej zabawy.

Aplikacja nie ustrzegła się jednak lekko irytujących błędów, które widoczne są głównie w czasie gdy przebywamy na planszetce z naszą kołderką i staramy dopasować fragment puzzla. Nie jest to nic poważnego i jedynie odrobinę nas opóźnia jeśli przemieścimy zakupiony przed momentem kawałek w niewłaściwe miejsce - ma on wówczas niefajną tendencję do powracania do pierwotnej pozycji. Szlify i końcowy polish byłyby jak najbardziej wskazane.

W ten oto sposób przechodzimy do układania kołderki

Lista nagród planszowej wersji gry jest imponująca i śmiało mogę rzec, iż wersja cyfrowa również zasługuje na słowa pochwały. Dla osób które nie miały styczności z planszówką początkowo gra może sprawiać wrażenie nieco chaotycznej i mało atrakcyjnej pod względem wizualnym. Wrażenie to jednak mija po bliższym kontakcie, doborze własnego avatara w postaci - a jakże - dzierganego stworka, ludzika, czy zwierzęcia i wciągnięciu w samą rozgrywkę.

Patchwork to kawał porządnej planszówki przeniesiony na nasze ekrany i ekraniki w przemyślany sposób i okraszony prześwietnymi, ciepłymi i relaksującymi melodiami. Osoby które cierpią na brak czasu z pewnością docenią asynchroniczność rozgrywki, możliwość uczestniczenia w kilku grach jednocześnie, stopień trudności jaki dostarcza komputer, oraz mnóstwo przeciwników w grach rankingowych. Nie pozostaje nic, tylko polecać! :)


Platforma:  iOS/Android/PC/Mac/Steam OS + Linux
Rodzaj: układanie puzzlowatych kafli, 2-osobowa
Gra/Aplikacja płatna
Wymagania PC: Windows XP SP2+,  512 MB RAM, 250 MB miejsca na dysku
Wymagania Mac: Mac OS X 10.8+,  512 MB RAM, 250 MB miejsca na dysku
Wymagania Steam OS + Linux: Ubuntu 12.04+, Steam OS +,  512 MB RAM, 250 MB miejsca na dysku 
Wymagania smartfon: minimum Android 4.1 / minimum iOS 8.0

2 komentarze:

  1. Szczerze mówiąc nie znam tej gry! Muszę nadrobić, szczególnie z drugą połówką :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo polecam! Jedna z najlepszych gier 2-osobowych :) Powstały klony, np. Ogródek, które również są bardzo przyjemne.

      Usuń