niedziela, 16 września 2018

Paszczaki - recenzja gry

  Wydawnictwo 
NASZA KSIĘGARNIA
2018
ROK WYDANIA


Paszczaki ZŁOŻONOŚĆ ✳✳✳✳
Dweebies (ang. edycja z 2010 r.) WYKONANIE
GRA KARCIANA,  GRA DLA DZIECI, GRA RODZINNA  KLIMAT
LICZBA GRACZY: 2-6 INTERAKCJA
CZAS GRY: 15 min. LOSOWOŚĆ
WIEK: 5+ REGRYWALNOŚĆ
DESIGNER: Tim Roediger SKALOWALNOŚĆ
INNE GRY AUTORA: Pyramix, Monsta  
MECHANIKA/ROZGRYWKA:
TWORZENIE RZĘDÓW KART NA STOLE
ELEMENTY STRATEGII

OCENA


W TELEGRAFICZNYM SKRÓCIE

Pięknie wyglądająca i porządnie wydana karcianka ucząca najmłodszych prostych elementów strategii. Gracze wystawiają karty z różnorodnymi stworkami na środek stołu, tak aby sąsiadowały dowolną ścianką z inną wyłożoną kartą. Jeśli wystawiona przez nas karta na początku i końcu rzędu jest taka sama, zdobywamy cały rząd, liczony w punktach.CIEKAW(k)OSTKA

Gra zdobyła na przełomie 2011/2012 roku wiele nagród i nominacji w USA oraz Australii, w tym za najlepszą grę (Australia), najlepszą grę edukacyjną, dla dzieci, wakacyjną, zaliczając również kilka nagród w kategorii wyróżnień przyznawanych od rodziców


Paszczaki to wielokrotnie nagradzana w 2011 roku karcianka kierowana głównie dla najmłodszych, acz potrafiąca sprawić sporo radości całym rodzinom. Szybka i prosta, niepozbawiona elementu losowości który uwidacznia się głównie w grze 2-osobowej, oraz pięknie wydana. Gra obfituje w prawdziwe zatrzęsienie różnokolorowych stworów zwanych paszczakami, imających się przeróżnych zajęć: jeden jest kosmonautą, inny superbohaterem czy wielbicielem psów. Uwagę zwracają elementy strategii której dzieci uczą się w trakcie rozgrywek i pomocne oznakowanie każdej karty mówiące ile kart danego rodzaju jest w talii.

ZASADY
Celem gry jest zdobycie jak największej liczby paszczaków. Każdy z graczy otrzymuje po 5 losowych kart na rękę. W czasie swojej tury trzymamy się prostych akcji: wykładamy jedną z kart na środek stołu i uzupełniamy rękę do 5 kart. Kolejne karty z paszczakami gracze wykładają tak, aby sąsiadowały choć jedną ścianką z dowolnym innym paszczakiem. W momencie gdy 2 identyczne karty znjadują się na początku i końcu rzędu (pion lub poziom), gracz który połączył w ten sposób karty zbiera wszystkie paszczaki z rzędu. Powstałe w ten sposób dziury między kartami są obligatoryjnie łatane przez następnych graczy, tak aby karty tworzyły z powrotem jedną grupę.

WRAŻENIA Z ROZGRYWKI
Prostota, szybka rozgrywka i piękne wydanie połączone z elementami edukacyjnymi uczącymi dzieci prostych strategii. Doskonałe połączenie barwnej, niezwykle miłej dla oka karcianki z planowaniem jak najskuteczniejszego zagrywania kart oraz zapamiętywaniem które paszczaki zniknęły już ze stołu. Najbardziej optymalna liczba osób to 3-4 osoby. We dwoje losowość dość mocno doskwiera i bywają partie w których jeden gracz potrafi nawet kilka razy z rzędu wyłącznie łatać dziury które tworzone są przez oponenta. Z kolei przy 6 osobach jakiekolwiek planowanie jest bardzo utrudnione, gdyż zanim nastąpi nasza kolejna tura, sytuacja na stole zmieni się diametralnie. Wszystko to nie ma większego znaczenia gdy do gry zasiadają wyłącznie dzieci, dopiero uczące się planowania ruchów i mikrostrategii. Wówczas ubaw gwarantowany bez względu na to ile maluchów zasiądzie przy stole. Paszczaki mają również tendencję do szybkiego rozprzestrzeniania się na placu boju, to jest naszym stole. Może się zdarzyć, że po kilku zagrywkach zacznie nam brakować miejsca na stole, gdy zaczniemy nagle tworzyć megakolumnę w jednej orientacji. Tworzy się wówczas efekt zbyt krótkiego stolika/kocyka co może doprowadzić do nagłego przearanżowania kart na stole aby zdołały się pomieścić. Nie zdarza się to na szczęście zbyt często, karty zazwyczaj częściej znikają, a na długie rzędy polują wszyscy. Cieszy oznakowanie każdej karty mówiące nam ile egzemplarzy danego paszczaka znajduje się w talii. Do zabawy dochodzi w ten sposób motyw zapamiętywania które karty zostały już zebrane ze stołu, pozwalając określić bezpieczne zagrania - zwłaszcza "pewniaki" w grze 2-osobowej - i jaka jest szansa na pojawienie się konkretnego.

Paszczaki zostały świetnie wydane i jedyną rzeczą na którą mógłbym ponarzekać jest nieco archaiczny design frontu pudełka, przez który gra nie jest w stanie się przebić na sklepowej półce. Karty z kolei są odporne na zarysowania,  instrukcja wygląda doskonale, a pudełko nie jest niepotrzebnie zbyt duże (dość nieprzyjemna tendencja wśród niektórych wydawców). Nie zapomniano również o woreczku strunowym, na których ostatnimi czasy wydawcy zaczęli chyba oszczędzać ;) Nasza Księgarnia przyzwyczaiła nas również do Kart Megamocy, oraz przydatnych naklejek na których możemy wydziergać dane właściciela gry - te również znajdziemy w pudełku z Paszczakami.

PRZEMYŚLENIA
Doprawdy świetnie wydana, kolorowa karcianka ucząca najmłodszych pierwszych strategicznych zagrań i odrobiny zastanowienia przed wykonaniem kolejnego ruchu. Można nieco ponarzekać na skalowalność, jednak liczne zalety tego tytułu przyćmiewają tę niedoskonałość. Gra z rodzicami potrafi dostarczyć maluchom sporo radości, jednak poziom trudności dla samych rodziców uzależniony jest od wieku malucha i najlepiej sprawdza się w opcji 7-8+. Za tak niewielką cenę otrzymujemy autentycznie świetną grę która powinna przysporzyć wiele frajdy całej rodzinie. Biorąc pod uwagę rok wydania zagranicznej edycji, liczba nagród, które gra zainkasowała na swoje konto nie jest zaskakująca. U mnie Paszczaki bezproblemowo otrzymały swoje miejsce na półce córki, coraz to bardziej wybrednej jeśli chodzi o gusta planszówkowe. Stąd też uwaga co do noty końcowej - dzieci które miały już kontakt z multum nowowczesnych planszówek oceniają ten tytuł wyżej niż 7.

DLA KOGO
Dla dzieci i rodziców
Dla miłośników prostych i szybkich gier karcianych z nutką strategii


LINKI

STRONA GRY

STRONA GRY NA BOARDGAMEGEEK

PLUSY
Sporo prześlicznych grafik paszczaków
Nauka prostych strategii dla najmłodszych
Banalnie proste zasady
Szybkie partie i możliwości na rewanż
Jakość kart
Dodatki w pudełku: woreczek strunowy, naklejka, Karta Megamocy
Świetna cena

MINUSY
Może zająć dość sporo miejsca na stole
Design frontu pudełka nie wyróżnia gry na sklepowej półce
W partiach głównie 2-osobowych doskwiera losowość, a na 5-6 osób nici z planowania
 

Serdeczne podziękowania dla wydawnictwa NASZA KSIĘGARNIA, za udostępnienie gry do recenzji!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz