niedziela, 4 listopada 2018

Jungle Speed: Plaża - recenzja gry

   Wydawnictwo REBEL

2018
ROK WYDANIA


Jungle Speed: Plaża ZŁOŻONOŚĆ ✳✳✳✳
Jungle Speed Beach (edycja włoska) WYKONANIE
GRA IMPREZOWA, GRA RODZINNA  KLIMAT
LICZBA GRACZY: 2-10 INTERAKCJA
CZAS GRY: 15 min. LOSOWOŚĆ
WIEK: 7+ REGRYWALNOŚĆ
DESIGNER: Thomas Vuarchex, Pierric Yakovenko SKALOWALNOŚĆ
INNE GRY AUTORÓW: Miszmasz!, Jungle Speed  
MECHANIKA/ROZGRYWKA:
SPOSTRZEGAWCZOŚĆ
REFLEKS
ROZPOZNAWANIE WZORÓW I KOLORÓW
OCENA


W TELEGRAFICZNYM SKRÓCIE

Plażowa, wodoodporna edycja niezwykle popularnej gry bazującej na refleksie i spostrzegawczości w której gracze kolejno wystawiają karty, starając znaleźć ten sam wzór (bez względu na kolor) i chwytając za totem na środku pola gry. Zwycięża osoba która pozbędzie się swych kart jako pierwsza.CIEKAW(k)OSTKA

Jungle Speed to jedna z najpopularniejszych imprezówek co wiąże się z multum zasad dowowych jakie powstały od czasu pierwszej edycji.Totem z gry wcale nie musi stać na środku pola gry, pomiędzy graczami. Szaloną wersją imprezową jest umieszczenie totemu w miejscu oddalonym od miejsca gry a w przypadku pojedynku dobiegnięcie do tego miejsca, przy jednoczesnym utrudnianiu przeciwnikowi osiągnięcia celu na różne sposoby, wliczając w to elementy zapasów (przykładowy filmik w LINKach poniżej).


Jungle Speed: Plaża bazuje na tym samym schemacie co oryginał, a edycja ta może bezapelacyjnie poszczycić najlepszymi komponentami jakie wypuszczono dla serii. Gra jest w pełni woodoodporna jeśli chodzi o komponenty i śmiało można ją zabrać na basen i plażę, nie obawiając się nie tylko zamoczenia, ale i lekkich porywów wiatru (karty zostają na kocyku).

ZASADY
Karty rozdawane są pomiędzy wszystkich graczy i ustawiane w stosie, rewersami do góry, natomiast na środku pola gry ustawiamy totem. W swojej turze gracze kolejno odsłaniają po jednej karcie ze swojego stosu kładąc je przed sobą. W momencie gdy na kartach pojawią się dwa identyczne symbole, bez względu na ich kolor, zaczyna się pojedynek - zwycięża ten, kto pierwszy chwyci za totem. Osoba która przegra pojedynek zbiera karty swoje i przeciwnika (oraz karty z tak zwanego karniaka), po czym umieszcza pod swoim stosem. Osobne kary obowiązują w przypadku gdy ktoś omyłkowo chwyci za totem, lub go przewróci. W grze występuje kilka kart specjalnych po których wyciągnięciu zasady gry chwilowo się zmieniają. np. wszyscy jednocześnie odsłaniają karty, lub chwytają za totem. Edycja plażowa zawiera specjalną kartę która nakazuje osobie która jako piewsza chwyci za totem rzucić nim ok. 10 metrów od miejsca rozgrywki (zadaniem współgraczy jest dobiegnięcie lub dopłynięcie do totemu i jego odzyskanie na zasadzie - kto pierwszy ten lepszy) .

WRAŻENIA Z ROZGRYWKI
Szybkie, pełne emocji partie w nieco uszczuplonej w stosunku do oryginału talii (64 karty), lecz ze zdecydowanie lepszej jakości komponentami - tak pokrótce można streścić nową odsłonę serii. Woreczek przybiera tutaj formę całkiem klimatycznej siatki, a przezroczyste karty odporne są na wiatr, pod warunkiem że nie gramy w czasie wichury ;) Instrukcja w formie miniksiążeczki nie pozostawia żadnych wątpliwości odnośnie zasad - elegancka i przejrzysta. Jeśli chodzi o samą rozgrywkę, znajomi będący fanami Jungle Speed, zauważyli iż wzory na kartach są nieco mniej skomplikowane, a co za tym idzie, łatwiejsze do poprawnego zidentyfikowania. Gra ma charakter casualowego fillera przyjaznego nowicjuszom, do którego śmiało można zasiąść w gronie rodziny, na codzień nie mającej styczności z nowoczesnymi grami planszowymi. W tego rodzaju kontaktowych karciankach pełnych interakcji bardzo łatwo o wypadek w czasie partii, na co uczulam wszystkich tych, którzy chcą spróbować gry z maluchami. W Jungle Speed problem jest o tyle mniejszy, że totem jest całkiem sporych rozmiarów, jednak pamiętajcie aby uważać na paluszki najmłodszych uczestników zabawy! Jeśli chodzi o skalowalność - gra rozwija skrzydła dopiero przy 4 graczach, a wariant dwuosobowy, w którym istnieje konieczność gry na 2 ręce okazał się u nas niewypałem (spróbujcie sami!). Pomimo niedoskonałości, ostatecznie gra sprawdza się doskonale nie tylko na świeżym powietrzu, do czego została zaprojektowana, ale i w zaciszu domowym, choć tutaj z miejsca wskazałbym kilka bardziej godnych polecenia tytułów. Reasumując - porządna, lecz daleka od doskonałości imprezówka (chyba że uruchomimy domowe zasady), ale i idealna gra plażowa, z kartą wymuszającą od uczestników zabawy odrobiny ruchu.

PRZEMYŚLENIA
Jungle Speed: Plaża w założeniach nie różni się niczym od poprzednich tytułów z tej serii, jednak dzięki przystosowaniu do gry na powietrzu i wodoodporności stawiam ją ponad innymi. W tym właśnie tkwi siła gry - idealnie przystosowane, solidnej jakości komponenty wybijają tę edycję do najlepszych gier outdoorowych i po prawdzie nie jestem w stanie wymienić wielu tytułów które byłyby w stanie dorównać jej w swojej klasie.

DLA KOGO
Dla tych którzy boją się zamoczenia/pobrudzenia komponentów
Dla wycieczkowiczów (idealna na plażę i basen!)
Dla fanów serii Jungle Speed
Dla lubiących szybkie partie oparte na refleksie


LINKI

💚 WIDEOINSTRUKCJA NA STRONIE SKLEPU REBEL 💚

😃 WESOŁY FILMIK Z SZALONYCH ROZGRYWEK W JUNGLE SPEED 😃

STRONA PIERWSZEJ EDYCJI NA BOARDGAMEGEEK

STRONA EDYCJI PLAŻOWEJ NA WŁOSKIM ASMODEE

PLUSY
Gra wodoodporna idealna na plażę i basen!
Wysoka jakość komponentów
Design kart
Szybkie partie
Woreczek na komponenty
Daje sporo frajdy!
Możliwości dodania wielu domowych zasad

MINUSY
Możliwe drobne kontuzje palców w czasie gry z dziećmi
Nieco odchudzona talia
Kiepski wariant dwuosobowy
 

Serdeczne podziękowania dla wydawnictwa REBEL, za udostępnienie gry do recenzji!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz